کلاه ایمنی کلاس C + مشخصات فنی و نحوه خرید آن

1403 اردیبهشت 31, دوشنبه
کلاه ایمنی کلاس C + مشخصات فنی و نحوه خرید آن

استفاده از انواع کلاه ایمنی در محیط های کاری با خطرات احتمالی بسیار اهمیت دارد. یکی از مهمترین آنها، کلاه ایمنی کلاس c است که کاربردهای متفاوتی نسبت به سایر کلاه های ایمنی دارد، چون آنها در محیط های کاری با خطرات الکتریکی مناسب نیستند. برعکس، کلاه‌های سخت کلاس C سیستم تهویه مناسبی دارند که نه تنها از فرد پوشنده در برابر ضربه محافظت می‌کند، بلکه از طریق مواد رسانا (مانند آلومینیوم) یا تهویه اضافی، قابلیت تنفس را افزایش می‌دهند.

این در حالی است که خرید کلاه ایمنی متناسب با خطرات کاری مختلف، می تواند از سلامت کارگران حفاظت کند. اما در چه شرایطی باید از کلاه ایمنی کلاس (Conductive) c استفاده کنیم و فرق آن با سایر کلاه ایمنی چیست؟ با توجه به اهمیت نوع کلاه ایمنی، ما در این مقاله از ایمنکس سعی کرده ایم همه اطلاعات مربوط به کلاه ایمنی رسانا را مورد بررسی قرار دهیم.

کلاه سخت کلاس C چیست؟

کلاس‌های ایمنی مختلفی وجود دارند که هر کدام برای استفاده در شرایط خاصی طراحی شده‌اند. کلاس c یک استاندارد ایمنی است. به عنوان کلاس بالاترین سطح ایمنی در برابر ضربه سری و در صنعت ساختمان و ساخت و ساز استفاده می‌شود. کلاه ایمنی کلاس سی برای محافظت از سر و گردن کارگران در برابر آسیب‌های جدی به سر و ستون فقرات طراحی شده است.

کلاه ایمنی کلاس c معمولاً از مواد مقاومی مانند پلاستیک مقاوم در برابر ضربه ساخته می‌شود. دارای داخلی پر فشار و پد‌های جانبی است که ضربات احتمالی را جذب می کند. از این رو می تواند از آسیب‌های جدی به سر و گردن جلوگیری کند. همچنین، این کلاه‌ها معمولاً دارای چند بند قوی هستند که کلاه را محکم روی سر کارگر نگه می دارد.

رایج ترین کاربرد های کلاه ایمنی کلاس c

کلاه ایمنی Conductive در برابر آسیب های ناشی از ضربات احتمالی، مقاومت بسیار زیادی دارد برای همین از این کلاه در محیط های محیط‌های صنعتی با خطرات متوسط استفاده می شود، از جمله:

 • صنعت ساخت و ساز: در محیط‌های ساخت و ساز، افراد با خطرات مختلفی مانند سقوط اجسام سنگین، آسیب به سر از ابزارها یا مواد ساختمانی روبرو هستند. استفاده صحیح از کلاه ایمنی کلاس C در چنین محیط هایی می تواند از کارگران در برابر آسیب های احتمالی جلوگیری کند
 • صنایع تولیدی: در کارخانجات و واحدهای تولیدی، ممکن است مواد خطرناک، ابزارهای برقی یا مکانیکی و دیگر عوامل خطرناک برای سر و گردن کارگران وجود داشته باشند. کلاه ایمنی c این افراد را در برابر آسیب‌های ناشی از این عوامل حفاظت می‌کند.
 • صنایع نفت و گاز: در صنایعی که با مواد خطرناک و فشارهای بالا سر و کار دارند، استفاده از کلاه ایمنی با مشخصه‌های کلاس C تا حدودی موثر است است. اما این کلاه‌ها مقاومت زیادی در برابر شوک الکتریکی ندارند.
 • کشاورزی:در برخی فعالیت‌های کشاورزی، افراد ممکن است با مواردی مانند برخورد با ابزارهای برش، آب و هوای نامساعد و خطرات دیگر روبرو شوند. استفاده از کلاه ایمنی c در این شرایط می‌تواند آن‌ها را در برابر آسیب‌های احتمالی حفاظت کند.

توجه داشته باشید که استفاده از انواع کلاه ایمنی همیشه باید با استانداردهای ایمنی مربوطه هماهنگ شود. پس در هنگام خرید آنها باید به استاندارد بودن و نحوه صحیح آنها دقت کنید.

استاندارد های کلاه ایمنی کلاس c

یکی از مهمترین فاکتور ها در خرید کلاه ایمنی، توجه به استاندارد و گواهی نامه های آن است. چرا که این استاندارد ها، تولید کنندگان کلاه ایمنی را مجبور می کنند تا محصولات خودشان را مطابق با دستورالعمل های محافظتی خاص، طراحی و تولید کنند. طبق استاندارد ANSI/ISEA Z89.1 برخی از الزامات اصلی که باید در کلاه ایمنی کلاس C مطابقت داشته باشد عبارتند از:

 • مقاومت به ضربه
 • دارا بودن سیستم تهویه مناسب
 • قابلیت تنظیم پذیری برای سایز آن

توصیه می‌شود که هنگام خرید کلاه ایمنی کلاس C، با دقت بالایی به توضیحات و گواهینامه‌های محصولات توجه کنید تا مطمئن شوید که این تجهیزات با استانداردهای لازم سازگاری دارند و به موارد ایمنی خاص شغلی شما پاسخ می‌دهند.

تفاوت کلاه ایمنی C با G

کلاه ایمنی کلاس G و C به دو دسته مختلف از کلاه‌های ایمنی اشاره دارند که بر اساس خصوصیات و کاربردهای خاص تعریف شده‌اند. فرق اصلی بین کلاه ایمنی کلاس C و کلاس A در استانداردهای ایمنی مشخص شده توسط ANSI/ISEA Z89.1 است. این استاندارد توسط انجمن ملی استانداردهای ایمنی (American National Standards Institute / ANSI) ارائه شده است و برای تدابیر ایمنی در محیط‌های صنعتی استفاده می‌شود. سایر تفاوت بین کلاه ایمنی G با C عبارتند از:

کلاس ایمنی Gکلاس ایمنی C
برای محیط هایی با خطرات ضربه بالا، مانند ساخت و ساز و صنایع سنگین مناسب است.در محیط هایی که احتمال بروز خطرات الکتریکی کمتر باشد، کاربرد دارد.
مقاومت به ضربه بسیار بالایی دارد.مقاومت به ضربه متوسطی دارد
سیستم تهویه کمتری دارد.کلاس Cدارای سیستم تهویه مناسبی است.

توجه داشته باشید که استفاده از انواع کلاه ایمنی باید با نیازها و استانداردهای مرتبط با شغل و محیط کار مطابقت داشته باشد.

مهمترین نکات در خرید کلاه ایمنی c

خرید کلاه ایمنی متناسب با نوع محیط های کاری و خطرات احتمالی آن بسیار مهم است، زیرا در انواع محیط های کاری، احتمال بروز خطرات مختلفی مانند افت اشیاء، ضربه، مواد شیمیایی، و حتی شوک الکتریکی وجود دارد. برای همین توصیه می شود در هنگام خرید کلاه ایمنی Conductive به نکات زیر توجه کنید:

استانداردها و گواهی‌نامه

مطمئن شوید که کلاه ایمنی مورد نظر شما با استانداردهای ایمنی مربوطه مطابقت دارد. برخی از استانداردهای معروف در این زمینه شامل ANSI/ISEA Z89.1 (برای ایالات متحده) و EN 397 (برای اروپا) است.

مقاومت به ضربه

کلاه ایمنی باید مقاومت خوبی در برابر ضربه و برخورد اشیاء داشته باشد. برای محیط‌های ساختمانی که احتمال افت سنگ، ابزار، یا مواد دیگر وجود دارد، این ویژگی بسیار حائز اهمیت است.

مقاومت مناسب

اگر کار در نزدیکی خطوط برق یا در معرض خطر شوک الکتریکی است، کلاه ایمنی مورد نظر شما تا حدودی باید دارای مقاومت به شوک الکتریکی باشد. در صورتی که در معرض مواد شیمیایی قرار دارید، بهتر است انواع کلاه ایمنی c مقاومت به مواد شیمیایی را خرید کنید.

تهویه

تهویه مناسب در کلاه ایمنی برای جلوگیری از گرما و رطوبت بسیار حائز اهمیت است، زیرا در برخی از محیط های کاری ممکن است به دلیل فعالیت‌های جسمانی بیشتر، دمای بالا وجود داشته باشد. اگر کار در محیط‌هایی با گرد و غبار زیاد انجام می‌شود، استفاده از کلاه ایمنی با یک پیش‌بند محافظتی می‌تواند به کاهش ورود گرد و غبار به صورت مستقیم به صورت شما کمک کند.

ساختار کلاه

توجه به ساختار کلاه ایمنی c نیز مهم است. برخی از کلاه‌ها دارای ساختار ایمنی خاصی هستند که به محافظت از مناطق حساس سر افراد کمک می‌کنند. کلاه ایمنی باید قابلیت تنظیم اندازه را داشته باشد تا بتوانید آن را با توجه به سایز سر خود تنظیم کنید. کلاه ایمنی c باید به اندازه کافی سبک و راحت باشد تا از افزایش فشار و خستگی در طول روز جلوگیری کند.

قیمت کلاه ایمنی کلاس c

انواع مختلفی از کلاه ایمنی با برند ها و کیفیت های متفاوتی در بازار وجود دارند. اما مهمترین فاکتور در هنگام خرید کلاه ایمنی، توجه به کیفیت و نحوه ساخت و طراحی آن است. با این حال، قیمت کلاه ایمنی رسانا معمولاً تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • مواد ساخت: نوع موادی که در ساخت کلاه ایمنی c استفاده می‌شود، به شدت بر قیمت تأثیر می‌گذارد. مثلاً کلاه‌های ایمنی با پوشش‌های پلی‌اتیلن، ABS، یا فیبرگلاس ممکن است گران تر باشند.
 • ویژگی‌های خاص: ویژگی‌های خاصی مانند مقاومت به ضربه، مقاومت به شوک الکتریکی، تهویه، و دیگر ویژگی‌های جانبی می‌توانند تاثیر زیادی در قیمت کلاه ایمنی c داشته باشند.
 • استانداردها و گواهی‌نامه: کلاه‌های ایمنی با استانداردهای ایمنی معتبر و گواهی‌نامه‌های مرتبط، ممکن است قیمت بیشتری داشته باشند. این گواهی‌نامه‌ها نشان‌دهنده مطابقت با استانداردهای ایمنی و کیفیت محصول است.
 • تولید کننده و برند: برندهای معتبر و معروف از کلاه ایمنی کلاه c ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند. چون معمولا کلاه ایمنی از برندهای معروف، کیفیت بالاتری دارند.
 • تعداد سفارش: خرید عمده کلاه ایمنی در برابر خرید یک محصول واحد، ممکن است قیمت کمتری داشته باشد. چون تولید عمده از کلاه‌های ایمنی می‌تواند هزینه‌های تولید را کاهش دهد و این تخفیفات به مشتریان منتقل شوند.

برای خرید کلاه ایمنی، مهمترین امر تأکید بر کیفیت و تطابق با استانداردهای ایمنی است. همچنین می توانید از طریق فروشگاه های معتبر تجهیزات ایمنی، محصولات مورد نیاز خود را به صورت اینترنتی و آنلاین خریداری کنید. چرا که در خرید اینترنتی کلاه ایمنی c، امکان بررسی برندهای مختلف و حتی مقایسه قیمت های آنها وجود دارد. ضمن اینکه می توانید نظرات سایر مشتریان و خریداران یک محصول را بخوانید و برای خرید نهایی، تصمیم گیری کنید.

سخن آخر در کلاه ایمنی کلاس Conductive

انتخاب بهترین برند از کلاه ایمنی می تواند تاثیر زیادی در حفظ سلامت و جان کارگران داشته باشد. اما باید نوع کلاه ایمنی خود را متناسب با خطرات احتمالی در محیط های کاری انتخاب کنید. به طور مثال، کلاه ایمنی رسانا، برای همه محیط ها مناسب نیست و در هنگام خرید و انتخاب آن باید، کیفیت و استاندارد های محصول مورد نظر را در نظر بگیرید.

از طرفی هم، انواع کلاه ایمنی کلاس Conductive با قیمت های مختلفی در بازار وجود دارند. همین موضوع در برخی شرایط، انتخاب و خرید کلاه ایمنی را برای مشتریان سخت می کند. اما راهکارهای زیادی برای انتخاب باکیفیت ترین و مناسب ترین نوع کلاه ایمنی وجود دارد. فقط کافی است با یک تماس، اطلاعات بیشتری را در مورد نحوه خرید و ارسال کلاه ایمنی سی، از کارشناسان فروشگاه تجهیزات ایمنی ایمنکس دریافت کنید.

هنگام خرید کلاه ایمنی c برای محیط‌های کاری مختلف، همواره به نیازها و خطرات خاص محیط کاری خود توجه کنید و بهتر است با کلاه ایمنی مورد نیاز خود را از فروشگاه های تجهیزات ایمنی معتبر مانند ایمنکس خریداری کنید تا خیالتان بابت استاندارد بودن آن راحت باشد.

سوالات متداول برای کلاه ایمنی کلاس c

1. آیا امکان خرید کلاه ایمنی c به صورت اینترنتی وجود دارد؟

بله، می‌توانید کلاه ایمنی کلاس C را به صورت آنلاین از فروشگاه های تجهیزات ایمنی مختلف خریداری کنید. بسیاری از وبسایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین ابزارها و تجهیزات ایمنی ارائه محصولات متنوع در این زمینه دارند. در هنگام خرید اینترنتی کلاه ایمنی c، دقت کنید که از فروشگاه‌ها یا وبسایت‌هایی با اعتبار و قابل اطمینان خریداری شود. همچنین به تناسب بین قیمت و کیفیت توجه داشته باشید.

2. آیا امکان خرید اینترنتی کلاه ایمنی رسانا به صورت عمده وجود دارد؟

بله! امکان خرید اینترنتی انواع کلاه ایمنی و حتی نوع c آن به صورت تک و عمده در فروشگاه ایمنکس وجود دارد.

3. آیا امکان سفارش محصولات مربوط به تجهیزات ایمنی به سراسر ایران در ایمنکس وجود دارد؟

بله! فروشگاه تجهیزات ایمنی ایمنکس برای رفاه مشتریان و کسب رضایتمندی حداکثری آنها، امکانات زیادی را برای ارسال انواع محصولات تجهیزات ایمنی به سراسر ایران فراهم کرده است.

ثبت نظر